Deputații au examinat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Recean înaintată de Blocul Comuniștilor și Socialiștilor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
Garnitura guvernamentală a venit în componență deplină în Parlament și fiecare dintre membri, începând cu Dorin Recean și terminând cu ministrul Sănătății, a ținut discursuri lungi la tribună în care s-a lăudat cu multe realizări, în fiecare raion în parte și planuri pentru viitor.
Tot în cadrul ședinței, opoziția a venit într-un moment cu pancarte pe care scria celebra frază spusă de Dorin Recean: „Am să-l dau cu capul de asfalt”.
Cu toate acestea, Recean nu s-a sinchisit și a declarat că „va da cu capul de asfaltul legii pe oricine o va încălca”.
Era deja miezul nopții când președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că sesiunea de întrebări începe. Prin urmare, ședința Parlamentului a durat până la 02:40.
„Colegi, să aveți o zi, o dimineață bună. Ne vedem în câteva ore la serviciu”, a declarat Igor Grosu după ce s-a votat ordinea de zi pentru următoarea întrunire.
