Potrivit lui Grosu, acest lucru este necesar pentru a consfinți în Legea Supremă parcursul european al Moldovei, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la radiomoldova.md.
„Va fi un referendum constituțional în care o să muncim din sat în sat, din oraș în oraș și vom explica oamenilor că e importantă pentru noi această alegere”, a menționat Igor Grosu.
Acesta susține că Europa înseamnă pace, viață, trai bun, respect față de oameni și, cu ajutorul prietenilor Moldovei, dar și prin muncă internă, țara va ajunge să fie membră a UE.
Totodată, președintele Parlamentului a menționat că referendumul constituțional va avea loc odată cu alegerile prezidențiale și Parlamentul urmează să stabilească data desfășurării referendumului.
Ultimelestiri.md amintește că, la 3 ani de mandat, Maia Sandu a solicitat organizarea unui referendum republican privind aderarea la UE, concomitent cu alegerile prezidențiale.
La data de 28 decembrie, Parlamentul a votat un amendament la proiectul de lege care vizează îmbunătățirea procesului electoral. Astfel, referendumul republican va putea fi organizat în ziua desfășurării alegerilor parlamentare, prezidențiale și locale
