Potrivit oamenilor legii, s-a stabilit că doi moldoveni, având scopul obținerii unui folos financiar, au organizat intrarea ilegală în Moldova a unui cetățean ucrainean, transmite Ultimelestiri.md.
Ilegalitatea a avut loc prin zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră Vulcănești. Conform declarațiilor, străinul ar fi achitat 9.000 de euro, pentru trecerea ilegală a frontierei moldo-ucrainene și, ulterior ar mai fi plătit 550 de euro pentru asigurarea deplasării către o țară europeană.
În cadrul perchezițiilor au fost ridicate automobilele utilizate în transportarea migrantului, carnete cu înscrisuri și trei telefoane mobile, folosite la comiterea infracțiuni.
Cercetările continuă în vederea elucidării circumstanțelor și depistării tuturor persoanelor implicate în acțiunile ilegale.
De menționat că, pe parcursul investigațiilor bănuiții beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția nevinovăției.
![]()
![]()
![]()
