Chiar dacă multe lucruri trimise din afara țării pot fi găsite și aici cu ușurință, „contează gestul”, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la jurnaltv.md.
Cei plecați în străinătate au plăcerea de a face daruri și acestea sunt de fiecare dată așteptate cu mare nerăbdare.
„Am primit un colet de la mămica. A ajuns și ea în Moldova deja. Mi-a pus mie și nepoatei sale câte ceva”;
„E plină geanta. Nu m-am așteptat. Mulțumesc Domnului că am așa nepoțică”;
„Un cozonac pentru Revelion și o șampanie. Noi mereu ne trimitem câte un cadou mic”;
„O dată la trei luni primesc câte ceva de la mama. Și eu trimit acolo câte ceva. Ne ajutăm reciproc”;
„Am primit un cadou și am expediat și noi un cadou finilor”, au spus cetățenii.
În preajma sărbătorilor, cererea crește considerabil. Transportatorii au acum mult de lucru.
„Foarte multe colete vin de peste hotare. Față de anul trecut, în acest an sunt cu mult mai multe. Persoanele așteaptă cadouri de la părinți, copii, și așa mai departe”;
„În perioada sărbătorilor, pachete sunt mai multe decât de obicei. Lumea vine după colete, cadouri”, spun transportatorii.
Potrivit Biroului Național de Statistică, în anul trecut, peste trei mii de cetățeni au părăsit pentru totdeauna Republica Moldova.
