Sandra Andriamaharo, singura studentă malgașă din Moldova, a sosit la Chișinău pe 24 aprilie 2023. Aceasta urmează un program de masterat în managementul serviciilor sociale la Universitatea de Stat din Moldova, dedicându-se integrării culturale și învățării limbii române, transmite Ultimelestiri.md.
Femeie de afaceri cu o agenție imobiliară în Madagascar, a fondat în 2020 o companie sprijinind tinerii din țara ei să participe la programe de schimb cultural. În Moldova, își propune să creeze un serviciu social pentru persoanele fără adăpost și să introducă condimente malgașe într-o mică afacere.
Tânăra consideră Moldova o țară mică, frumoasă și ospitalieră, exprimându-și dorința de a facilita schimburile culturale prin bucătăria malgașă.
Cu gânduri de a aduce rețete moldovenești acasă și de a ajuta comunitatea moldovenească, Sandra Andriamaharo devine un exemplu al diversității culturale din Moldova, alături de ceilalți 700 de cetățeni străini care studiază în țară.
Moldova e și casa mea – o campanie implementată în contextul Zilei Internaționale a Migranților de către Inspectoratul General pentru Migrație al Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova în parteneriat cu Organizația Internațională pentru Migrație, Misiunea în Moldova.
![]()
Foto: Mai.gov.md
