18 instituții de învățământ profesional tehnic și-au prezentat ofertele pentru următorul an de studii. Învățământul dual combină studiul cu practica și salarizarea elevilor și devine tot mai popular în Republica Moldova, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Unii au venit să afle dacă învățământul dual li se potrivește, Alții au făcut deja acest pas și spun că experiența le-a confirmat așteptările.
La eveniment au fost prezente 18 instituții de învățământ profesional tehnic, care au încercat să convingă viitorii absolvenți că învățământul dual poate fi o alegere sigură.
Cezara Fetescu, director adjunct, Centrul de Excelență în Economie și Finanțe: „Centrul de Excelență în Economie și Finanțe vine să își promoveze programul său de învățământ dual. Vorbim de planificarea și administrarea afacerilor. Avem deja o promoție de absolvenți cu care ne mândrim. Și suntem aici ca să avem absolvenți în viitorul apropiat.”
Mariana Țibuleac, director adjunct, Colegiul Național de Comerț, ASEM: „Noi suntem de la Colegiul Național de Comerț și astăzi venim cu o ofertă educațională pentru învățământul dual, pentru patru specialități. Este vorba de turism, marketing, tehnologii alimentației publice. Și așteptăm vizitatorii ca să le propunem oferta noastră.”
Vitalie Belîi, directorul Școlii Profesionale nr. 2: „Statistica vorbește de la sine: 240 de elevi în învățământul dual în anii 2025-2026. Avem plus trei agenți economici pentru anul de studii 2026-2027. Deci, agentul economic este interesat să-și acopere deficitul forței de muncă, instituția de învățământ este deschisă să ofere laboratoarele școlii și sălile de instruire teoretică. Și, în acest tandem, au de câștigat ambii.”
Evenimentul „Ziua învățământului dual” a fost organizat de Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu GIZ Moldova. Scopul acestuia este de a promova învățământul dual și de a-i ajuta pe tineri să descopere oportunitățile de studii și angajare oferite de acest sistem.
