Potrivit Procuraturii, în perioada anilor 2022-2023, bărbatul sistematic își agresa soția prin insulte înjurături, intimidări, amenințări cu omor, acte de gelozie, izolare de membrii familiei și comunitate, transmite Ultimelestiri.md.
În urma unui conflict, bărbatul, fiind în stare de ebrietate, a agresat fizic victima. Aceasta, disperată și voind să scape de maltratare, a fugit într-un șopron și a încercat să se stranguleze.
În acel moment, în șopron a venit și agresorul. Bărbatul o încuraja verbal să-și ia viața, iar când a văzut că femeia își pierdea cunoștința, a scos-o din laț.
În cele din urmă, victima s-a adresat organelor de drept, iar instanța de judecată a emis o ordonanță de protecție.
„Chiar dacă restricțiile impuse i-au fost aduse la cunoștință agresorului, acesta intenționat a ignorat obligațiile, încălcând ordonanța.
În ședințele judiciare agresorul nu și-a recunoscut vina, dar a făcut declarații contradictorii, înaintând diferite versiuni în încercarea de a induce în eroare instanța de judecată”, comunică Procuratura.
