Chiar dacă în acest an, bugetul este mai mic, bălțenii speră că vor avea măcar aceeași compensație ca și anul trecut, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tvn.md.
„Cum a fost și anul trecut o să fie foarte bine. Da a fost și două mii și ceva, a fost până la 2.600 cred a fost compensația”, a spus un locuitor din Bălți.
„Eu sunt mulțumit de compensație da mai bine nici nu era compensație, mai bine erau prețurile mai mici. – Anul acesta ce așteptări aveți? Vedem ce prețuri vor fi la gaz, ce compensație o să fie, până când prețurile acelea care sunt, nu știu dacă ne satisfac pe toți”, a spus un alt locuitor al orașului.
Pentru a depune cereri, mulți bălțeni care nu au putut să o facă online au apelat la specialiștii din cadrul Ghișeului Unic din Bălți, lucru care a îngreunat procesul pentru mulți, formându-se cozi.
Întrebat de Tvn.md, dacă va fi prelungit termenul Ministrul Muncii și Protecției Sociale a declarat că data nu se va schimba, însă pentru a soluționa problema un grup mobil de angajați ai Ministerului Muncii și Protecției Sociale a ajuns la Bălți pentru a accelera procesul de recepționare a cererilor pentru acordarea compensațiilor.
„Noi am purtat discuții cu colegii noștri din municipiul Bălți, încercăm să găsim soluții să fortificăm capacitățile de acolo să reușim în timp. Data de 25 noiembrie nu va fi schimbată, ea nu poate fi schimbată. Noi o să încercăm să susținem fiecare cetățean, după care vom face o investigație de ce ne-am pomenit într-o asemenea situație”, a spus Buzu.
De la începutul înregistrării, peste 701.000 de persoane, au depus cereri pe platforma compensatii.gov.md, pentru a beneficia de facturi mai mici la energie, în perioada rece a anului.
Ultimelestiri.md amintește că consumatorii casnici care doresc să beneficieze de compensații pentru încălzire în sezonul rece mai au la dispoziție o zi pentru a se înregistra pe platforma conpensatii.gov.md.
