„Foarte bine, la timp și foarte bine, cam târzior, dar pentru noi este la timp decât deloc, mulțumim Domnului, trebuie să ne mulțumim cu ce este. Fără pietre, fără nimic, fără vânt, fără vânt puternic ca să descopere casele”, a spus un bărbat, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md.
Potrivit oamenilor, în regiune nu a plouat mai mult de o lună jumătate.
„Așa am așteptat o ploaie de Doamne Doamne. Totul se usca. Seceta mare. Usturoiul, ceapa, cartoful, totul s-a uscat. Bogdaproste Domnului că plouă. Asta este bucuria noastră. Încetișor, nu a făcut prăpăd, răzbate în pământ. Foarte bine”;
„Foarte bună și la mult timp și pe care o așteptam din suflet și ne rugam. – De mult nu a plouat? Demult nu a plouat, deja se usca totul. – A fost o ploaie liniștită? O ploaie liniștită, au fost și tunete și fulgere, dar liniștită a fost, nu am avut daune, nu am avut nimic”, mai spun localnicii.
Chiar dacă în nordul țării a plouat curat, în alte zone au fost înregistrate mai multe daune, precum grindină, copaci rupți și drumuri înnămolite.
Ultimelestiri.md amintește că Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis Cod Galben de instabilitate atmosferică pentru astăzi, 29 mai, în intervalul de timp 12:00-24:00.
Video: Youtube/TV-NORD Moldova
