Potrivit locuitorilor, lucrările de extragere a nisipului și pietrișului continuau în apropierea satului, deși peste 95% dintre participanții la referendumul local s-au pronunțat împotriva schimbării destinației terenurilor de la marginea comunei pentru exploatare minieră, transmite Ultimelestiri.md cu referire la jurnal.md.
Sătenii susțin că activitatea carierei ar putea afecta fântânile din localitate și spun că apa subterană ar fi fost deja poluată. Un localnic a filmat inclusiv apa acumulată recent în preajma carierei, despre care oamenii cred că ar putea fi o consecință a lucrărilor de exploatare.
Între timp, localnicii au depus petiții la Agenția de Mediu, Inspectoratul pentru Protecția Mediului și Ministerul Mediului, solicitând verificări suplimentare. La câteva ore după protest, autoritățile au dispus suspendarea lucrărilor și au sesizat poliția.
Potrivit inspectorilor de mediu, lucrările de extragere a nisipului și pietrișului erau efectuate pe terenuri agricole, fără ca destinația acestora să fi fost schimbată legal.
„În documentele oficiale se indică cifra de 1 km de la periferia satului, deși, în realitate, cariera are chiar punct comun cu intravilanul localității. Este la 36 de metri față de prima casă, care se află în construcție, și la 110 metri de la prima casă unde locuiesc oameni”, a declarat Victor Aslanov, autorul petiției.
Scandalul legat de cariera de nisip de la Coșnița a izbucnit în octombrie 2025, după ce localnicii s-au opus intenției unui om de afaceri de a deschide o exploatare la marginea satului. La referendumul organizat duminică, 1.466 de alegători au votat împotriva exploatării în apropierea localității, în timp ce 66 s-au pronunțat în favoarea acesteia.
