„Hramul este o zi deosebită pentru familie, localitate și Biserică. Această zi să vă aducă multă sănătate, bunăstare, recunoștință, pace și liniște. Primăria Chișinău a susținut și va susține în continuare locuitorii și eforturile administrațiilor din suburbii orientate spre dezvoltarea comunității”, a declarat Ion Ceban, transmite Ultimelestiri.md.
În ultimii ani, Primăria municipiului Chișinău a investit în peste 500 de proiecte în toate cele 18 suburbii ale Capitalei, cu un portofoliu bugetar de peste un miliard de lei.
Amintim că creștinii ortodocși sărbătoresc azi „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” – martir creștin și sfânt militar din veacul al III-lea. Totodată, în 164 de localități din țară este marcat Hramul.
