Victor Corciu este medic de ambulanță de mai bine de 20 de ani, timp în care a salvat sute de vieți prin intervențiile sale. Face parte din echipele de terapie intensivă, care intervin, în special, la solicitările pentru pacienții aflați în stop cardio-respirator. Lunar, spune medicul, intervine în 1-3 cazuri în care este nevoie de măsuri complexe de reanimare, prin defibrilare, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
Potrivit medicului, de obicei, el și colegii săi se strădui să fie emoțional stabili, pentru că depinde de starea lor să acorde ajutor persoanei în nevoie și, cu cât ei sunt mai stabili, cu atât mai bine ei își fac meseria. Atunci când încep emoțiile, Victor Corciu susține că, de obicei, se întâmplă ceva și nu mai reușești să salvezi persoana.
„După ce pacientul este resuscitat cu succes, oricum este o satisfacție că am salvat pe cineva. Clar că totul depinde nu numai de dotarea noastră, dar depinde și de timp, de câte patologii mai are persoana, de mulți alți factori. Dar dacă persoana nu are patologii concomitente și este tânără sau aptă și s-a întâmplat o problemă cardiacă, atunci aceste metode trebuie să fie cu succes”, precizează specialistul.
Totuși, acesta spune că în activitatea sa el a avut și momente când a pierdut lupta pentru viața pacienților. Acesta explică că, atunci când o persoană intră în stop cardiac fiecare secundă este prețioasă.
„De multe ori mă gândesc cum se poate să facem mai bine, cu toate că suntem dotați cu tot felul de aparate, rapid ne deplasăm etc. Dar depinde și de cine solicită ambulanța, ce detalii dă, și populația să se implice, atunci vom avea rezultate mai bune”, susține medicul.
Numărul deceselor ar putea fi mai mic dacă și cei din jur ar cunoaște mai multe despre cum se acordă corect primul ajutor, spune acesta.
Citiți întregul interviu aici.
Video: Youtube/Moldova Gândește
