Primul caz a avut loc în după-amiaza zilei de sâmbătă, 3 mai, în localitatea Fetești, raionul Edineț, transmite Ultimelestiri.md.
„Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 13:52, iar potrivit informațiilor, un adolescent se afla la o înălțime periculoasă de circa 15 de metri, pe o stâncă situată pe teritoriul unei cariere din localitatea Fetești.
La fața locului au intervenit două echipe de salvatori din nordul țării. Ajunși la fața locului, salvatorii au depistat minorul, care nu putea coborî de pe stâncă cu propriile forțe”, comunică IGSU.
După co oră, salvatorii au reușit să coboare minorul de 15 ani. Acesta nu a avut de suferit.
Al doilea caz a avut loc tot sâmbătă, în raionul Ungheni.
„Aici, salvatorii IGSU au fost solicitați pentru a salva dintr-o fântână de canalizare un copil în vârstă de 6 ani. Apelul de urgență a fost recepționat la ora 19:04. La fața locului imediat au ajuns salvatorii IGSU, care au stabilit că băiatul a ieșit la o plimbare cu sora mai mare și, din imprudență, a călcat pe capacul improvizat al unei fântâni de canalizare, căzând în interior”, informează IGSU.
Salvatorii au reușit să-l scoată pe băiat, care se afla la o adâncime de 7 metri. Acesta a suferit o fractură la picior, fiind predat echipei de medici.
De menționat că, în acest weekend, salvatorii și pompierii au intervenit în 131 situații de risc.
![]()
![]()
![]()
![]()
