Episcopul de Bălți, Preasfințitul Antonie spune că această inițiativă se coace de mai mulți ani, mai exact de când s-a creat Episcopia de Bălți, însă abia acum a devenit realizabilă, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md.
Potrivit Episcopului de Bălți, terenul a costat 260.000 de euro. Este vorba despre un ajutor venit din partea Guvernului României. Totodată, episcopul susține că suma nu este una exactă și urmează a se face toate calculele.
Consulul General al României la Bălți, susține inițiativa și spune că mereu este gata să acorde suportul necesar clericilor.
„Consulatul General al României de la Bălți a fost prezent încă de la început în identificarea acestui spațiu și a fost alături de Episcopia de Bălți pentru a identifica sumele necesare achiziționării acestui teren și amenajării. Guvernul României a înțeles să sprijine toate aceste eforturi în folosul românilor din această zonă greu de asperitățile istoriei”, susține Petrișor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălți.
De menționat că Guvernul de la București va acorda un ajutor anual de două milioane de euro pentru Mitropolia Basarabiei a Patriarhiei Române. O lege în acest sens va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2024.

Un comentariu
Pingback: Episcopul de Bălți vrea să obțină înapoi Catedrala ortodoxă română: Am depus demersuri - Ultimele ştiri din Moldova