În suburbii, au fost inaugurate două grădinițe construite de la zero: în orașul Sângera și satul Brăila, comuna Băcioi, și a fost redeschisă grădinița Nr. 140 din Băcioi, transmite Ultimelestiri.md cu referire la noi.md.
În orașul Sângera, numărul copiilor încadrați în educația timpurie instituționalizată a crescut de peste șase ori. La Grădinița Nr. 202, deschisă în septembrie 2023, sunt înregistrați 355 de copii, organizați în 14 grupe. În paralel, au fost create 50 de locuri de muncă: 24 pentru cadre didactice și 26 pentru personal auxiliar.
În total, în perioada 2019–2024, în municipiul Chișinău au fost deschise 148 de grupe de grădiniță, dintre care 24 sunt în suburbii.
Primăria Chișinău subliniază că aceste rezultate, atinse datorită colaborării între autoritățile municipale și cele locale, precum și implicării personalului calificat, sunt incontestabile. În ultimii ani, municipalitatea a investit circa 180 de milioane de lei în modernizarea infrastructurii educaționale din suburbii.
