Pe lângă casă se află și un beci din anul 1877 – considerat cel mai vechi din localitate – reabilitat și deschis vizitatorilor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldova1.md.
„Am avut șansa să rămân în oraș, dar cred că munca la țară ne-a atras”, povestește Ecaterina Gavrilan. „În pandemie, stând acasă cu feciorul, ne-a venit ideea să deschidem acest muzeu. Aveam multe lucruri vechi, de la părinți, surori, chiar și de la vecini din sat – oale, lădițe, basmale, uniforme militare. Copiii de azi nu mai știu ce e o vodăi sau un patefon, dar turiștii din Germania și Republica Dominicană au rămas uimiți când au auzit vocea care cânta din aparatul din 1930”, povestește femeia.
Soțul ei, Mihai Gavrilan, este cel care duce mai departe povestea beciului vechi de peste un secol.
„Tata s-a născut în 1906 și a spus că beciul era așa cum îl vedem azi. E construit din piatră naturală, făcut din topor. Înainte erau ierni cu omăt de trei metri, copiii dormeau la cuptor, iar mama, sâmbătă de sâmbătă, lua lut din hrubă și împrospăta podeaua. Acum păstrăm vinul aici, dar odinioară aveam cincisprezece butoaie, unul lângă altul”, spune cu mândrie gospodarul.
Ca în fiecare toamnă, în ograda lui nea Mihai plutește aroma mustului proaspăt.
„Avem cădișoare italiene și zdrobitoare care separă bobița de ciorchină. După fermentare, îl dau la teasc. De mic copil am învățat de la tata cum se face vinul. După ce s-au împărțit pământurile, am plantat vie și acum punem la păstrare aproape două tone de vin pe an”, menționează gospodarul.
Casa familiei Gavrilan, situată în centrul satului Mileștii Mici, cucerește prin autenticitatea ei. În jurul ei, timpul pare că s-a oprit, iar tradițiile continuă să dea sens prezentului. Povestea acestei familii arată cum trecutul și modernitatea pot coexista în armonie, dând comunității o identitate aparte.
