Potrivit reprezentanților Inspectoratului General de Poliție, această evaluare extrem de solicitantă le oferă celor mai buni dintre ei dreptul de a purta emblema profesională „Bereta Neagră”, simbol al excelenței în domeniul siguranței publice, curajului și profesionalismului în rândul forțelor speciale, transmite Ultimelestiri.md.
La finalul testului, mult râvnita Beretă Neagră a fost obținută de 32 de angajați.
Amintim că testul se desfășoară anual și are ca scop testarea abilităților polițiștilor prin probe complexe ce implică rezistență fizică, gândire logică, precizie în mânuirea armamentului și depășirea barierelor psihologice.
