În debutul ședinței de Guvern, Alexandru Munteanu a declarat că întreaga societate resimte durerea provocată de tragedia în care și-au pierdut viața polițiștii Mihail Chiriac și Nicolae Drăganci, transmite Ultimelestiri.md.
„Înainte de a începe ședința de astăzi, vreau să exprim profunda tristețe pe care o resimțim în această dimineață în urma tragediei produse la Sângerei. Doi tineri polițiști și-au pierdut viața în timp ce își exercitau datoria, aflându-se în serviciul cetățenilor și al siguranței publice”, a declarat premierul.
Potrivit acestuia, este o pierdere grea pentru familiile victimelor, colegii lor din cadrul Ministerului Afacerilor Interne și întreaga societate.
La solicitarea șefei MAI, Guvernul a decis alocarea unor mijloace financiare din fondul de rezervă pentru acordarea unui ajutor material familiilor celor doi polițiști.
În numele Executivului, premierul a transmis sincere condoleanțe familiilor îndoliate, colegilor și tuturor celor care i-au cunoscut, după care a cerut păstrarea unui moment de reculegere.
Totodată, Alexandru Munteanu a menționat că, în opinia sa, gravitatea accidentului ar fi putut fi redusă dacă autospeciala Poliției ar fi fost poziționată diferit sau dacă în apropiere s-ar fi aflat un alt vehicul care să atenueze impactul.
Ultimelestiri.md amintește că accidentul s-a produs pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca. Cei doi angajați ai Inspectoratului Național de Patrulare se aflau pe acostament și documentau o abatere rutieră în momentul în care au fost loviți violent de un automobil de marca Volkswagen.
În urma impactului, polițiștii au suferit răni extrem de grave și au fost transportați de urgență la spital. Din nefericire, medicii nu au reușit să le salveze viața.
Ancheta pe acest caz continuă, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.
