Potrivit viceprimarului Irina Gutnic, muncitorii din cadrul preturilor și al întreprinderilor municipale au lucrat fără întrerupere, începând cu ora 22:00 și până în prezent, transmite Ultimelestiri.md.
„Prioritare au fost lucrările de curățare și eliberare a căilor de acces. Serviciile de intervenție vor lucra și pe durata acestei nopți, inclusiv mâine, pentru a înlătura toate daunele, care, în mare parte, constau din copaci foarte mari ce au fost puși la pământ de rafalele puternice de vânt. De altfel, majoritatea copacilor doborâți de intemperie sunt verzi”, menționează Irina Gutiuc.
Ultimelestiri.md amintește că la Chișinău, a fost declarată situație de forță majoră. Aceasta rămâne în vigoare, ținând cont că avertizările meteorologice de ploi și vânt puternic.
Servicii municipale au intervenit în teren în urma furtunii din seara zilei de 11 iunie, care a provocat mai multe pagube.
Totodată, salvatorii, pompierii, Poliția și carabinierii au fost și sunt mobilizați în misiuni, după ce, în seara zilei de 11 iunie, furtuna și ploile au făcut prejudicii în centrul țării.
În urma furtunii au decedat două persoane. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 36 de ani din stânga Nistrului, care a decedat după ce peste cortul în care se afla a căzut o creangă. De asemenea, o minoră de 13 ani din Capitală a decedat după ce peste ea a căzut un copac. Aceasta a fost depistată de un angajat al Întreprinderii Municipale „Spații Verzi”.
Citește și:
Ploaia și vântul puternic au măturat aproape tot în orașul Orhei
Furtună în Moldova: Circa 750 de solicitări pe oră, înregistrate la 112
Ploile au făcut ravagii și în stânga Nistrului: Ușa unui bloc, blocată
