Potrivit FAO, până la 40% din culturile agricole sunt pierdute anual la nivel mondial din cauza dăunătorilor și bolilor, subminând eforturile de asigurare a securității alimentare și afectând grav economiile și mijloacele de trai, în special în comunitățile rurale. În plus, utilizarea excesivă și necontrolată a pesticidelor poate conduce la pierderea biodiversității, poluarea mediului și creșterea rezistenței dăunătorilor la tratamente chimice, transmite Ultimelestiri.md.
Organizația Națiunilor Unite a instituit Ziua Internațională a Sănătății Plantelor pentru a accentua șase aspecte esențiale:
- Sănătatea plantelor este esențială pentru „O Singură Sănătate”, prevenind transmiterea bolilor între oameni, animale și plante.
- Plantele sunt fundamentul vieții, oferind peste 80% din alimentele noastre și 98% din oxigen.
- Plantele susțin economiile rurale și comerțul global, fiind o sursă vitală de venit și reziliență economică.
- Plantele contribuie la atenuarea schimbărilor climatice, prin absorbția carbonului și protejarea solurilor.
- Plantele ajută la asigurarea apei curate, filtrând apele și prevenind contaminarea.
- Plantele sănătoase susțin ecosisteme echilibrate și biodiversitate, menținând funcțiile ecologice critice ale Pământului.
În acest context, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare reiterează angajamentul de a promova practici agricole durabile, de a susține cercetarea și inovarea în domeniul sănătății plantelor și de a consolida colaborarea cu partenerii naționali și internaționali, în vederea asigurării unui viitor în care plantele sănătoase contribuie la bunăstarea cetățenilor și la dezvoltarea țării.
„Sănătatea plantelor este o responsabilitate comună”, au declarat reprezentanții Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare.
