Chiar dacă pleacă din conducerea Ministerului, Rotaru rămâne tot în domeniul serviciului public, întrucât, a fost propus la funcţia de viceguvernator al Băncii Naţionale a Moldovei, misiune pe care şi-o va asuma cu "toată seriozitatea", a menţionat Rotaru, care, în acest context, a mulţumit şi echipei de la Ministerul Finanţelor pentru realizările instituţiei, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newtv.md.
În mesajul publicat de către ministru, acesta i-a mulţumit premierul Recean pentru pentru munca de echipă și sprijinul acordat.
„Vreau să-mi exprim profunda recunoștință domnului prim-ministru Dorin Recean. Colaborarea noastră a fost esențială pentru realizarea obiectivelor ambițioase pe care ni le-am propus”, declară Rotaru.
De asemenea, Rotaru i-a mulţumit şi Ancăi Dragu, guvernatorului Băncii Naţionale a Moldovei, pentru nominalizarea la funcţia de viceguvernator al BNM.
„Această nominalizare este o mare onoare și o responsabilitate pe care mi-o voi asuma cu toată seriozitatea. Până la obținerea votului de încredere din partea Parlamentului, voi continua să îmi îndeplinesc mandatul de ministru al Finanțelor cu aceeași dedicare și profesionalism. Și nu în ultimul rând, vreau să mulțumesc colegilor de la Ministerul Finanțelor, partenerilor din mediul de business, partenerilor de dezvoltare, colegilor din autoritățile centrale și locale, și celor din societatea civilă. Fiecare intervenție, sfat sau critică a contribuit semnificativ la îmbunătățirea proceselor, documentelor și interacțiunilor noastre" a mai spus Rotaru.
Ultimelestiri.md amintește că anunțul despre demisia ministrului Finanțelor, Petru Rotaru, a fost făcut de premierul Dorin Recean. Într-o postare pe pagina sa de Facebook, premierul a scris că Petru Rotaru își va continua activitatea profesională în serviciul public la Banca Națională a Moldovei.
Totodată, guvernatoarea BNM, Anca Dragu, a înaintat Parlamentului propunerea de numire a lui Petru Rotaru în funcția de viceguvernator al BNM.
