La distanța de 5 km de satul Coșcalia mașina în care se aflau s-a împotmolit în omăt și nu a mai putut înainta. Primul apel la 112 potrivit rudelor ar fi fost făcut în jurul orelor 13.00, iar până la ora 5 seara s-a sunat în continuu la 112, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Studio L.
Între timp în ajutorul celor doi a venit ginerele bărbatului călare pe un cal și le-a adus haine groase. Femeia de 64 de ani se simțea deja prost și nu a putut ieși din mașină.
Ultimul apel către 112 a fost făcut către orele 5 seara. Abia a doua zi către orele 8 dimineața serviciul de gardă a Inspectoratului de Poliție Căușeni a primit un apel telefonic în care un cetățean a comunicat că la intrare în satul Coșcalia au fost depistate două persoane decedate într-un automobil înzăpezit.
În stare de șoc. Rudele celor doi concubini găsiți morți în mașina înzăpezită din apropierea satului Coșcalia din raionul Căușeni afirmă că au cerut ajutor de nenumărate ori de la serviciile specializate.
Cei doi concubini s-ar fi pornit duminică către orele 11.00 la o soră în satul Coșcalia din raionul Căușeni care era țintuită la pat pentru a-i duce un telefon mobil.
La distanța de 5 km de satul Coșcalia mașina în care se aflau s-a împotmolit în omăt și nu a mai putut înainta. Primul apel la 112 potrivit rudelor ar fi fost făcut în jurul orelor 13.00, iar până la ora 5 seara s-a sunat în continuu la 112.
Între timp în ajutorul celor doi a venit ginerele bărbatului călare pe un cal și le-a adus haine groase. Femeia de 64 de ani se simțea deja prost și nu a putut ieși din mașină.
Ultimul apel către 112 a fost făcut către orele 5 seara. Abia a doua zi către orele 8 dimineața serviciul de gardă a Inspectoratului de Poliție Căușeni a primit un apel telefonic în care un cetățean a comunicat că la intrare în satul Coșcalia au fost depistate două persoane decedate într-un automobil înzăpezit.
Rudele femeii de 64 de ani învinuiesc serviciul 112 de moartea celor doi.Sora femeii spune că ultima data a discutat cu aceasta către orele 17.00. Femeia de 64 de ani originară din satul Zaim urmează să fie înmormântată la data de 30 noiembrie.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite azi-dimineață, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată dacă autoritățile reacționau prompt.
De asemenea, un bărbat a fost depistat mort noaptea trecută, pe un traseu din raionul Criuleni.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
Cu declarații despre cazul de la Coșcalia a venit și ministrul de Interne, Adrian Efros, în cadrul unei conferințe de presă.
