Astfel, potrivit reprezentanților Primăriei, peste 60 de elevi din clasele a II-a au fost informați cu privire la importanța sortării corecte a deșeurilor, fiind utilizate și materiale vizuale pentru a facilita înțelegerea importanței selectării și reciclării deșeurilor, transmite Ultimelestiri.md.
De asemenea, în cadrul sesiunii de informare, elevii au învățat că sortarea deșeurilor în diferite categorii, hârtia/carton, sticlă, plastic, lemn și metal, este esențială pentru o gestionarea eficientă a deșeurilor și pentru protejarea mediului înconjurători.
În context, specialiștii operatorului municipal de salubrizarea le-au prezentat copiilor exemple concrete de produse reciclabile și de produse care nu pot fi reciclate.
Totodată, elevilor li s-a explicat modul în care aceste produse pot fi reciclate și transformate în materii prime noi, contribuind astfel la conservarea resurselor naturale și reducerea poluării.
„Primăria Municipiului Chișinău și Î.M. Regia „Autosalubritate” vor continua sesiunile de informare și după sărbătorile de iarnă, pentru a educa și sensibiliza elevii cu privire la importanța protejării mediului și a practicilor sustenabile”, scriu reprezentanții Primăriei municipiului Chișinău.
Foto: Primăria Chișinău
