Înregistrările au fost publicate de bloggerul Eugen Luchianiuc. Potrivit acestora se înțelege că angajații de la 112 au transmis informația cu precizie, ulterior angajații IGSU au comunicat scoaterea tuturor unităților de transport blocate în sectorul dat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Ulterior și PRO TV a scris că a primit aceeași înregistrare audio de la o persoană, care a dorit să își păstreze anonimatul. Totodată, autenticitatea înregistrării a fost confirmata de IGSU, iar în aceasta se înțelege că operatorii de la 112 au anunțat salvatorii despre cazul de la Căușeni, unde doi oameni au murit blocați cu mașină
în
nămeți, abia peste trei ore de la primul apel.
„Aceste înregistrări
sunt doar o parte din convorbirile extrase din sistemul informatic al serviciului 112. Domnul ministru al Afacerilor Interne a relatat în
conferință cronologia din acea zi. Primul apel la serviciul 112 fiind înregistrat
la
ora 14:58, iar IGSU a primit apel abia la 17:54, după trei ore, moment în care toate echipele erau masiv antrenate în misiuni”, a declarat pentru PRO TV ofițerul de presă de la IGSU Liliana Pușcașu.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite luni dimineață, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată dacă autoritățile reacționau prompt.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
Cu declarații despre cazul de la Coșcalia a venit și ministrul de Interne, Adrian Efros, în cadrul unei conferințe de presă.
