La Spitalul Raional Strășeni, care deservește anual peste 7.000 de pacienți internați, au fost instalate 242 de panouri cu o capacitate de 140 kW pentru producerea energiei și 164 kWh pentru stocare. Aceasta va permite spitalului să asigure funcționarea aparatelor medicale în perioadele fără curent și să reducă facturile cu 70-80%, economisind până la 800.000 de lei anual, transmite Ultimelestiri.md.
„Tranziția energetică în sănătate nu este un moft, ci o necesitate. Energia verde în spitale salvează vieți, reduce costurile și oferă stabilitate instituțiilor medicale”, a declarat Angela Paraschiv, Secretară de stat la Ministerul Sănătății. Cristina Pereteatcu, Secretară de stat la Ministerul Energiei, a subliniat importanța stocării energiei pentru a valorifica mai mult producția solară și a echilibra sistemul energetic.
Și spitalele din Cimișlia și Anenii Noi au beneficiat de instalarea panourilor și a bateriilor de stocare, care vor acoperi peste 40% din consumul energetic anual al instituțiilor. Proiectul a fost apreciat de personalul medical și locuitorii din comunități, care consideră investiția un pas important spre eficiență și servicii medicale mai bune.
În plus, PNUD, cu sprijinul Guvernului Italiei, a efectuat audituri energetice pentru 12 instituții medicale, identificând soluții de eficiență și surse regenerabile, cu economii estimate la 7.714 MWh anual și o reducere a emisiilor de CO₂ de peste 2.000 tone. Anterior, UE, prin PNUD, a sprijinit instalarea panourilor fotovoltaice pe cinci spitale raionale, iar alte șase au beneficiat de audituri energetice.
De asemenea, Spitalul Raional Sângerei a fost dotat cu un sistem fotovoltaic de 84 kW, acoperind aproximativ o treime din consumul anual de energie.
