Potențialele demisii care au fost anunțate pot fi văzute mai degrabă drept simple exerciții de PR, menite să devieze atenția publică de la problema reală. Adevărata criză s-ar regăsi în interiorul sistemului, care „funcționează deficitar”, iar schimbările de persoane nu rezolvă disfuncționalitățile structurale, transmite Ultimelestiri.md cu referire la jurnal.md.
Juristul a atras atenția și asupra faptului că Misiunea UE de Asistență la Frontieră în Moldova și Ucraina (EUBAM) urmează să își înceteze activitatea, deși reprezenta „singurul instrument de control” pe segmentul de frontieră pe care autoritățile moldovene nu îl pot gestiona direct.
Închiderea misiunii, tocmai într-o perioadă considerată de guvernare drept una „periculoasă și tensionată”, va agrava situația în loc să o îmbunătățească, privând țara de expertiza internațională în domeniul securității și controlului vamal.
„Aceste demisii, până la urmă, sunt niște elemente de PR și devieri de la subiect. Problema este în sistem. Sistemul funcționează defectuos. Printre altele, vreau să aduc în discuție că EUBAM-ul în curând își încetează misiunea. Era unicul instrument pe care îl mai aveam pe partea cealaltă de frontieră, pe care nu o controlăm. Își încetează misiunea într-o perioadă care, conform guvernării, este una dintre cele periculoase, tensionate și așa mai departe. Unicul instrument de control pe care îl aveam cu mari experți internaționali în domeniul securității și controlului vamal iată că își încetează existența. Și asta cu certitudine că va înrăutăți, nu va îmbunătăți situația”, a menționat Gligor.
Demisiile anunțate sunt, potrivit lui Ștefan Gligor, „la limita populismului”. În opinia sa, adevărata miză nu ține de schimbarea unor persoane, ci de concluziile investigațiilor și de reformele profunde care trebuie operate în sistem. Doar modificările structurale ale procedurilor de control pot corecta vulnerabilitățile existente.
El a explicat că mecanismul de control la vamă este construit pe un principiu de suprapunere și echilibrare a atribuțiilor, un sistem de tip „checks and balances”. Poliția de Frontieră are rolul său specific, Serviciul Vamal are propriile responsabilități, iar cele două instituții trebuie să funcționeze împreună pentru a proteja Republica Moldova de contrabandă și riscuri la frontieră.
„Pe mine în situația asta nu atât demisiile mă interesează, pentru că asta este la limită de populism. Pe mine mă interesează care vor fi concluziile și care vor fi schimbările structurale în procedura de control. Pentru că sistemul de control la vamă este gândit în așa fel ca el să se suprapună și este un fel de checks and balances – sistem de echilibru și supracontrol. Deci, tu ai Poliția de Frontieră, care are pe portofoliul său misiunea de control, ai Serviciul Vamal, care se îngrijește de anumite lucruri, și, împreună aceste servicii trebuie să facă așa ca Republica Moldova să fie protejată de orice contrabandă”, a explicat juristul și liderul Partidului Schimbării.
Republica Moldova se confruntă de ani buni cu rețele bine organizate de contrabandă în domeniul textilelor, țigărilor și produselor alimentare, potrivit lui Gligor. Aceste fluxuri ilegale sunt „bine menajate și administrate”, iar episoadele descoperite recent reprezintă doar o mică parte din amploarea reală a problemei.
De altfel, depistarea ultimei partide de contrabandă a reprezentat, de fapt, „un mare noroc”, sugerând că numeroase alte transporturi ar putea să fi trecut neobservate de-a lungul timpului.
În contextul războiului început în 2022 și al cantităților mari de armament prezente în regiune, inclusiv în zone sensibile precum Cobasna sau în Ucraina, instituțiile responsabile ar fi trebuit să acorde o atenție prioritară riscurilor de securitate la frontieră. Cu toate acestea, juristul este de părere că realitatea arată contrariul – Serviciul de Informații și Securitate, Vama și Poliția de Frontieră nu par să fi tratat problema ca pe o urgență națională.
„Or, eu vreau să vă spun că contrabanda de textile, contrabanda de țigări, contrabanda de produse alimentare este la ea acasă în Republica Moldova. Și aceste fluxuri sunt foarte bine menajate și administrate și nu se întâmplă episoade de care vedem acum. Mare noroc, dar mare noroc, că partida asta a fost depistată și numai Dumnezeu ști câte partide nu au fost depistate, pentru că războiul durează din 2022, iar armament în regiunea asta, inclusiv în regiunea asta, inclusiv la Cobasna, inclusiv în Ucraina, este până peste cap. Credeam eu că aceste lucruri sunt prioritatea numărul unu și pentru SIS, și pentru vamă, și pentru IGPF, dar, aparent – nu”, a conchis Ștefan Gligor.
În replică, deputatul PAS Adrian Băluțel a precizat că doar finalizarea anchetei va putea clarifica ce s-a întâmplat cu adevărat, subliniind că speculațiile nu își au locul în acest moment.
El a insistat că este esențial să fie identificate breșa, persoanele responsabile și cei care au permis abuzul, iar abia apoi să fie dispuse demisii sau schimbări în sistem.
„Acest lucru va fi clar când va fi finalizată ancheta. Iarăși, nu vreau să speculez și nu trebuie să speculăm. Trebuie să fie dusă ancheta la bun sfârșit. Trebuie să înțelegem foarte clar unde a fost breșa, cine se face vinovat, cine a permis abuzul și acolo să pornim cu demisiile sau rectificările în sistem”, a declarat Băluțel.
Comentariile au fost lansate în contextul în care deputatul PAS și președinte al Comisiei parlamentare pentru securitate națională, Lilian Carp, a anunțat că urmează demisii și anchete ample după audierile cu ușile închise, desfășurate la Comisie.
De asemenea, Carp a mai comunicat că armamentul depistat la frontiera moldo-română provenea parțial din Tula, Federația Rusă, iar în trafic este implicată o rețea internațională. Totodată, există indici că piesele ar putea fi trofee de război capturate de armata ucraineană, iar în acest sens autoritățile din Republica Moldova colaborează cu partenerii din România și Ucraina pentru investigarea cazului.
Amintim că pe 20 noiembrie, un autocamion plin cu armament a fost oprit în vama Leușeni-Albița. În timpul controlului, au fost descoperite arme de foc și componente pentru lansatoare de rachete. Potrivit presei de peste Prut, este vorba despre un camion înmatriculat în Republica Moldova, care intrase în România, iar vehiculul era condus de un cetățean moldovean.
Serviciul Vamal din Republica Moldova a precizat că în cadrul controlului coordonat de la frontiera moldo-română, suspiciunile inițiale au fost semnalate de un funcționar vamal moldovean, care a informat colegii din cadrul autorității vamale române.
Ulterior, de comun acord, a fost dispusă efectuarea scanării mijlocului de transport pe sensul de ieșire din Republica Moldova, operațiune realizată de către partea română, conform procedurilor stabilite.
Potrivit presei din România, care face trimitere la surse, camionul urma să ajungă în Israel.
Sâmbătă, 22 noiembrie, persoanele suspecte, reținute de oamenii legii pe cazul camionului cu muniție, depistat la frontiera moldo-română, au fost plasate în arest preventiv. Magistrații Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, au admis recursul procurorilor PCCOCS, care au cerut măsura de arest pentru o perioadă 30 de zile. Maxim Darii, Valeriu Buraga și Veaceslav Pîrvu, cei trei inculpați într-un dosar de contrabandă cu arme, muniții și dispozitive militare, urmează să fie plasați preventiv la Penitenciarul nr. 13 din Capitală.
