Este pentru prima dată în istoria fotbalului din Rublenița când echipa locală ocupă un loc pe podium, în campionatul raionului. Or, medaliile de argint se datorează, în special, eforturilor depuse de antrenorul Ilie Manea, componenților echipei, administrației publice locale și, nu în ultimul rând, microbiștilor, care mereu au fost alături de echipă, transmite Ultimelestiri.md cu referire la observatorul.md.
Vitalie Muntean, primarul comunei Rublenița: „În opinia mea, echipa noastră a jucat cel mai bine în această ediție de campionat și locul doi ocupat nu reflectă realitățile din teren. Succesul se datorează, în primul rând, antrenorului Ilie Manea, dar și suporterilor care, duminică de duminică au fost alături de echipă. Promit că și de acum încolo, administrația publică locală va fi alături de echipa de fotbal și sperăm la noi succese, care să ne bucure pe toți.”
Andrei Jitniuc, secretarul Asociației raionale de fotbal Soroca: „Rezultatul obținut de fotbaliștii din Rublenița este unul extraordinar. Despre aceasta vorbesc cifrele și numărul mare de Diplome individuale care au fost decernate componenților echipei. Fără îndoială, succesul nu a apărut de la sine, dar grație mai multor factori, inclusiv eforturilor depuse de antrenorul Ilie Manea, fotbaliști, APL și suporteri. Doresc fotbaliștilor FC Rublenița noi succese!”
Serghei Revenco, arbitrul principal al campionatului raionului Soroca la fotbal: „Vreau să menționez că echipa FC Rublenița a fost cea mai disciplinată din campionat și acest lucru le-a permis discipolilor antrenorului Ilie Manea să ocupe locul II și să intre în posesia medaliilor de argint. Cu siguranță, acest lot de fotbaliști poate obține succese și mai mari, lucru care le doresc să-l arate în următoarea ediție de campionat. Sănătate și noi succese, FC Rublenița!”
Ilie Manea, antrenor: „Pentru noi a fost o ediție de campionat foarte bună, iar medaliile de argint vorbesc de la sine. FC Rublenița nu a mai obținut astfel de succese, iar faptul că putem și mai mult este incontestabil. Având alături administrația publică locală și acești minunați suporteri ar fi mare păcat să nu dezvoltăm acest succes și, în ediția următoare de campionat, să nu ne luptăm pentru titlu. Am fost, sunt și voi fi cu această echipă, iar rezultatele frumoase nu se vor lăsa așteptate. Mulțumesc tuturor pentru sprijin și Doamne ajută în continuare!”.
![]()
![]()
![]()
