Potrivit viceprimarului Capitalei, Angela Cutasevici, datorită intervenției prompte a municipalității, în ultimii ani au fost deschise 4.000 de locuri noi, transmite Ultimelestiri.md.
„În cadrul grădinițelor, capacitatea a fost ridicată cu 4.000 de locuri noi, 127 de grupe noi au fost deschise în diferite forme. De asemenea, am avut intervenții și la șase grădinițe noi, ceea ce a îmbunătățit capacitatea și accesul la educație pentru preșcolari. În prezent lucrăm intens pentru a mări numărul locurilor de la creșă, care sunt tot mai solicitate de către părinți”, a informat Angela Cutasevici.
De asemenea, viceprimarul informează că se lucrează intens și la nivelul școlilor. Potrivit acestuia, în anul 2022 a fost deschisă o nouă școală, care anterior a fost abandonată. Intervenția s-a făcut pentru Liceul „Pro Succes”.
În prezent, municipalitatea lucrează la un nou astfel de proiect. Este vorba despre Gimnaziul „Steam”, care va fi deschis la 1 septembrie.
Anual, numărul copiilor înscriși în instituțiile de învățământ din Capitală este în creștere, în medie, cu 3.000.
