În primul rând, spune el, incidentul a avut loc pe data de 23 mai, pe teritoriul întreprinderii „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”, în jurul orei 09:00, și nu la o spălătorie auto din orășelul Sângera, așa cum s-a scris anterior în presă, transmite Ultimelestiri.md.
Totodată, șoferul cu care acesta a avut neînțelegeri, este un angajat pe numele căruia au fost recepționate mai multe plângeri.
„Acesta (n.r. șoferul) face mereu „glume” cu restul colegilor, și anume, în timp ce este la volanul automobilului său de serviciu, acesta ia volanul brusc, în timp ce se deplasează, spre direcția pietonilor sau chiar în direcția altor mașini în trafic, părându-i „amuzant”, astfel creând situații periculoase sau chiar posibile accidente”, se arată în reacția trimisă redacției noastre.
Cu referire la aceste cazuri, persoana a fost avertizată verbal de către superiorul său, Sergiu Brînzila.
Anume așa s-a întâmplat și în ziua de 23 mai. În timp ce Sergiu Brînzila se deplasa pe teritoriul întreprinderii, s-a întâlnit cu șoferul respectiv care se deplasa din sensul opus și care a efectuat o manevră bruscă spre automobilul șefului său.
Atunci, Sergiu Brînzila s-a întors, a condus din urma bărbatului și l-a scos din automobilul de serviciu, l-a bruscat și l-a avertizat că dacă mai continuă cu asemenea manevre va fi concediat.
„Pe 30 mai, asupra acestui caz s-a format o Comisie disciplinară de către directorul întreprinderii, iar membrii acestei comisii, în special reprezentanții Departamentului Securitate „Spații Verzi” au interogat mai mulți martori referitor la acest incident și au ajuns la concluzia că, într-adevăr, acest angajat (subordonatul lui Sergiu Brînzila) avea un comportament neadecvat și pentru acest fapt, la data de 31 mai, au primit ambii o mustrare disciplinară și anume un avertisment în formă scrisă. Astfel, subiectul a fost consumat”, se mai arată în reacție.
Mai jos vedeți copia avertismentului disciplinar.
![]()
