Veaceslav Reabcinschii, director general al Agenției Relații Interetnice, a remarcat că și-ar fi dorit să fie un program de granturi pentru organizații, dar în acest an nu e posibil, transmite Ultimelestiri.md cu referire la ipn.md.
Anul viitor acest program va oferi și granturi. Scopul este creșterea capacităților de consolidare socială în Moldova. Vor avea loc diverse activități la inițiativa autorităților locale și a organizațiilor etnice. Bugetul pentru acest an este de două milioane de lei.
Marcela Adam, deputată în Parlament, a spus că inițiativa vine și în contextul angajamentului guvernării de a dezvolta comunitățile din Moldova. Fiecare cetățean, indiferent de etnie, își dorește pace și condiții de dezvoltare pentru copiii săi.
Vitalie Mrug, co-președinte al Consiliului coordonator al asociațiilor obștești de pe lângă ARI, a declarat că integrarea europeană a țării înseamnă și protejarea drepturilor minorităților naționale.
În cadrul evenimentului a fost lansat și semnat un Apel al comunităților etnice din țară de a construi un model al relațiilor interetnice conform cadrului legal și modelului de politici din UE.
![]()
