Potrivit informațiilor făcute publice de autoritățile din stânga Nistrului, tânărul se deplasa cu un taxi spre punctul de trecere Dubăsari–Criuleni, unde a fost verificat de miliția transnistreană. În automobil au fost găsiți 229.000 de lei, transmite Ultimelestiri.md.
În timpul verificărilor, s-a stabilit că banii ar fi fost ridicați de la un bărbat în vârstă din Chișinău, la indicațiile unui „coordonator”.
Tânărul urma să transporte suma în Transnistria, iar pentru această misiune ar fi trebuit să primească o recompensă de 3.000 de lei.
Autoritățile transnistrene susțin că l-au reținut pe presupusul curier și au transmis cazul, împreună cu banii ridicați, Poliției Republicii Moldova pentru continuarea investigațiilor.
Potrivit Ministerului de Interne din regiunea transnistreană, este deja al doilea caz înregistrat în această lună în care un presupus curier al escrocilor este reținut și predat autorităților constituționale ale Republicii Moldova.
Contactați de Ultimelestiri.md, reprezentații IGP au declarat că incidentul a avut loc pe 13 iunie, iar în prezent, tânărul se află sub control judiciar.
