„Vreau să subliniez încă o dată că acest fenomen meteorologic nu s-a manifestat doar în Chișinău sau doar în Republica Moldova, unde, în unele raioane, drumurile nu au fost încă restabilite, iar semnele de circulație sunt încă la pământ. Deși atenția s-a concentrat pe Chișinău, multe orașe mari din Europa au suferit în urma acestor precipitații, poate chiar mai mult decât Capitala noastră”, a menționat Ion Ceban, transmite Ultimelestiri.md.
Totodată, în cadrul ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău din 23 septembrie, primarul general a adăugat că pagubele provocate de aceste intemperii se ridică la 40 de milioane de lei.
„Vă rog să faceți aceste demersuri, inclusiv către Guvern, pentru ca pagubele să fie acoperite parțial din sursele prevăzute pentru astfel de situații. Reiterez, tot ce a trebuit înlăturat, a fost înlăturat. Au rămas câteva porțiuni de drum care trebuie reparate”, a punctat Ion Ceban.
Ultimelestiri.md amintește că pe 14 și 15 septembrie Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică. Precipitațiile au fost abundente în toată țara, astfel, mai multe localități au avut de suferit. Au avut loc scurgeri intensive pe pante, cu formarea viiturilor rapide cu efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe bazinele hidrografice.
De menționat că, în perioada menționată, au fost efectuate lucrări de deblocare a traseelor, de defrișare a arborilor căzuți și de pompare a apelor din gospodăriile oamenilor.
Din cauza ploilor torențiale de sâmbătă, 14 septembrie, în Chișinău a fost blocat traficul pe unele străzi. Pe alocuri s-au format acumulări de apă, astfel circulația troleibuzelor și a autobuzelor a fost suspendată.
Aproape 5.600 de persoane au fost implicate în lichidarea consecințelor ploilor abundente. Aceștia au intervenit în sprijinul cetățenilor în peste 500 de misiuni, anunță Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
La fel, Parcul „Dendrariu” din municipiul Chișinău a fost inundat în urma ploilor. Mai mult, pavajul de pe teritoriul parcului a fost surpat, iar mai multe subterane și străzi din Capitală au fost inundate.
În acest context, premierul Dorin Recean a convocat o ședință la Centrul Anticriză al Ministerului de Interne la care au participat toți reprezentanții structurilor de forță și ai autorităților publice locale din zonele afectate de ploile torențiale.
Totodată, președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de mulțumire pentru toți cei care s-au implicat la lichidarea consecințelor ploilor abundente și a îndemnat populația să limiteze deplasările.

Un comentariu
Pingback: Lucrări de remediere a avariilor în infrastructura rutieră, cauzate de ploi puternice - Ultimele ştiri din Moldova