Astfel, în România, temperaturile vor scădea până la18 grade, vântul va sufla cu putere, iar pe alocuri vor fi ploi abundente. Totodată, sunt așteptate rafale de vânt de peste 100 – 120 km/h, diferențe termice de la o zi la alta, averse, vijelii şi ninsori la munte, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Ziare.com.
Meteorologii vor emite avertizări de vreme extremă în majoritatea țărilor din Europa. De altfel, în intervalul 28-29 septembrie, hidrologii estimează că se va atinge „vărful” de debit al Dunării la intrarea în România. De asemenea, în weekend, specialiștii din R. Moldova prognozează că temperaturile vor scădea până la +15 grade Celsius, iar în unele regiuni ale țării, se așteaptă precipitații.
De menționat că, în urma ciclonului Boris, mai multe state din Europa s-au confruntat cu inundații puternice.
Ultimelestiri.md amintește că, în zilele de 14 și 15 septembrie, Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică. Precipitațiile au fost abundente în toată țara și, astfel, mai multe localități au avut de suferit. Au avut loc scurgeri intensive pe pante, cu formarea viiturilor rapide cu efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe bazinele hidrografice.
De menționat că, în perioada menționată, au fost efectuate lucrări de deblocare a traseelor, de defrișare a arborilor căzuți și de pompare a apelor din gospodăriile oamenilor.
Din cauza ploilor torențiale de sâmbătă, 14 septembrie, în Chișinău a fost blocat traficul pe unele străzi. Pe alocuri s-au format acumulări de apă, iar circulația troleibuzelor și a autobuzelor a fost suspendată.
Aproape 5.600 de persoane au fost implicate în lichidarea consecințelor ploilor abundente. Aceștia au intervenit în sprijinul cetățenilor în peste 500 de misiuni, anunță Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
La fel, Parcul „Dendrariu” din municipiul Chișinău a fost inundat în urma ploilor. Mai mult, pavajul de pe teritoriul parcului a fost surpat, iar mai multe subterane și străzi din Capitală au fost inundate.
În acest context, premierul Dorin Recean a convocat o ședință la Centrul Anticriză al Ministerului de Interne, la care au participat toți reprezentanții structurilor de forță și ai autorităților publice locale din zonele afectate de ploile torențiale.
Totodată, președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de mulțumire pentru toți cei care s-au implicat la lichidarea consecințelor ploilor abundente și a îndemnat populația să limiteze deplasările.

2 comentarii
Pingback: SHS: Furtuna Ashley nu prezintă pericol pentru Moldova. Panică din nimic - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Vremea nu se schimbă esențial: Ce maxime vom avea în următoarele 24 ore - Ultimele ştiri din Moldova