„Astăzi, chiar la prima oră, am reparat o greșeală regretabilă. A fost abrogat Regulamentul aprobat recent privind activitatea presei în Primărie. Cer scuze față de toți jurnaliștii”, a scris Alexandr Petkov, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Amintim că la Bălți a fost scandal, după ce primarul Alexandr Petkov ar fi semnat o dispoziție, potrivit căreia, reprezentanții presei vor trebui să respecte o serie de reguli stricte pentru a putea participa la evenimentele și activitățile desfășurate în instituție.
ONG-urile de media au cerut, printr-o declarație, anularea neîntârziată a Regulamentului aprobat în acest sens. Drept urmare, decizia a fost abrogată în dimineața zilei de miercuri, 13 noiembrie curent.
![]()
