„Ce s-a făcut, da sperăm că totul o să fie bine, o să fie realizări, sunt sigură de asta. Sunt planuri multe, da cred că o să se realizeze, sperăm de asta”, a spus un locuitor al municipiului Bălți, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md.
„Sunt careva planuri de dezvoltare a orașului, unde sunt drumurile, unde sunt trotuarele, unde și cum, ca primar singur trebuie să știe, noi trebuie să vedem rezultatul lui”;
„Știți, eu pe el nu l-am văzut și nici ce a făcut nu văd. Așa cum nu l-am văzut nici pe Grigorișin, care a pus un pavaj unde oamenii își rup picioarele”;
„Da nimic nu a reușit să facă. El pleacă numai la odihnă și apoi, lăsați… Bulevardul Eminescu când…, cum a fost făcut în Uniunea Sovietică, Amin! Așa și nu este. Ce a făcut, uitați-vă la această piață”;
„Ce a reușit să facă eu nu știu, dar ce trebuie să facă eu voi spune. Să rezolve problema maidanezilor, oamenii nu pot trăi, se aruncă”;
„Întotdeauna, cum se începea primăvara, se începea reparația drumurilor, alți ani. Anul acesta nu am văzut să se repare nici un drum. Până acum nu repară nici un drum. Eu cu asta, cu drumurile am observat”;
„Reparația în parc, ce încă…, aaa, troleibuze noi”, au mai spus bălțenii.
Potrivit lui Alexandr Petkov, primele obiective promise în campania electorală au fost lucrările de îmbunătățire a infrastructurii orașului și rezolvarea problemei maidanezilor.
„Trebuie să recunoaștem, Bălțiul, de unul singur, nu se va descurca cu această problemă. Trebuie să fie un program național. Noi avem la Bălți, programul început încă de fostul primar Renato Usatîi, noi avem aici cel mai bun azil pentru câinii vagabonzi, noi avem acolo și niște condiții exemplare. Însă autoritățile centrale trebuie să înțeleagă că această problemă nu este doar a Bălțiului. Noi avem propuneri și pentru autoritățile centrale și pentru bălțeni”, a declarat Alexandr Petkov.
De menționat că, Alexandr Petkov a fost ales primar al municipiului Bălți în urma alegerilor din 19 noiembrie 2023, obținând 59,63% din voturi.
