Totuși, nu este singura modificare a Codului Educației, în acest sens. Potrivit proiectului, ar urma să existe excepții de la regula generală, transmite Ultimelestiri.md cu referire la agora.md.
Asfel, utilizarea dispozitivelor electronice va fi permisă în scop educațional, stabilit de către cadrele didactice.
La fel, elevii vor putea utiliza telefoanele mobile sau alte dispozitive în situații de urgență.
Adică, în cazul în care elevul sau profesorul se simte rău, dacă apar probleme de sănătate ale unui membru de familie sau în cazul situațiilor imprevizibile de criză.
