Ea a remarcat că la început i-a plăcut totul, apoi a început să observe lucruri care o iritau. Din experiența personală de lucru cu copiii, nu i-a plăcut categoric politica standardelor duble în școlile canadiene, transmite Ultimelestiri.md cu referire la noi.md.
„Ei nu dezvoltă memoria elevilor, nu li se dă nimic de învățat pe de rost. În școli copiii, izolați practic, nu au colegi de clasă, deoarece-s transferați în clase diferite în fiecare an. Adică, nu învățau cu aceiași copii în anii de școală, chiar și gemenii erau plasați în clase diferite. Copiii îngrijiți de părinți, duși la diverse activități de dezvoltare, cresc complet diferit de cei limitați de cunoștințele școlare (nevoiți să accepte o mulțime de lucruri anormale)”, a subliniat Inna Goncearova.
„Dar ce desene animate au, e îngrozitor! Despre medicină. Înainte de călătoria mea în Canada, am crezut că este o glumă de film coada de multe luni pentru a consulta un medic. Dacă nu este o urgență, trebuie să aștepți mult timp pentru a ajunge la un medic. De aceea, mulți emigranți se lecuiesc în clinicile țărilor din care provin”, a continuat ea.
Membra Asociației Scriitorilor Ruși din Republica Moldova a menționat că nu i-a plăcut vremea foarte rece din Canada. De exemplu, în Vancouver, unde locuiește fratele său, indiferent cum s-ar îmbrăca, i-a fost mereu frig.
„Nu este locul meu, sunt o sudică. Și vara nu e vară, ea aproape că nu există. În iulie sunt doar două săptămâni de vară caldă, dar anormal de calde. Vremea este extrem de schimbătoare: dimineața poate fi soare, apoi bate un vânt brusc și aproape ninge. Oamenii, desigur, se obișnuiesc cu vremea asta, dar nu e pentru mine”, a spus Inna Goncearova.
Potrivit interlocutoarei, din această cauză, după patru ani de trai în Canada, nu i-a mai plăcut nimic acolo. În plus, avea și un dor uriaș de patria sa, de casă, de părinți.
„Am înțeles că îmi doream foarte mult să-mi văd părinții, îmi doream să fiu aproape de ei. Am primit o altă ofertă de muncă și am cerut timp ca să decid, dar imediat mi-am dat seama că am o dorință insuportabilă să plec acasă în Moldova”, a subliniat Membra Asociației Scriitorilor Ruși din Republica Moldova.
Ea a confirmat faptul că oamenii de acolo muncesc foarte mult.
„Oamenii de acolo muncesc din greu. Cumnata mea stă la computer chiar și după orele de muncă, până noapte târziu. Fratele meu este maistru într-o firmă de construcții și, la fel, muncește de dimineață până seara, uneori, seara când ajung acasă, ei nu au putere nici să discute. Ei pleacă dimineața devreme și muncesc din greu, acesta este adevărul adevărat”, a menționat Inna Goncearova.
