Reprezentanții Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au declarat pentru newtv.md că Maniuc a fost transportată în această noapte la spital și, deocamdată, nu a revenit în celulă, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit informațiilor, după ce a fost transportată la Penitenciarul nr. 13 din Capitală, spre seară Maniuc a început să acuze „dureri insuportabile”.
„Urmare a examinării medicale efectuate conform protocolului stabilit la intrarea în penitenciar și, reieșind din ceea ce acuza doamna, dureri insuportabile, s-a decis solicitarea serviciului de urgență 112 în jurul orei 00:00 și în jurul orei 00:35 a fost internată la Institutul de Urgență, unde până în prezent se află, fiind asigurată paza și escortarea de către angajații penitenciarului numărul 13”, explică ANP.
De asemenea, ANP precizează că medicul încă nu a revenit în penitenciar, aflându-se în continuare în grija medicilor.
„Încă nu a revenit în penitenciar și niciun extras cu privire la externare nu am primit în cadrul sistemului penitenciarului, nici în aparatul central, nici în instituția de unde a plecat”, au explicat reprezentanții ANP.
Precizăm că ieri, 10 februarie, medicul Ecaterina Maniuc, care este acuzată că i-a administrat anestezia Liubei Babuțchi, femeia de afaceri care a decedat în urma unei proceduri de înfrumusețare, a fost plasată în arest preventiv pentru 30 de zile.
Citește și: Primele declarații ale Ecaterinei Maniuc: Nu i-am aplicat anestezie generală
Citește și: Cazul femeii decedate într-un salon: ANSP a mers să verifice locația
Citește și: Primele declarații ale soțului femeii decedate într-un salon: Am pierdut totul
