Solicitat de IPN, avocatul Tatianei Dubițkaia, Gheorghe Ionaș a confirmat că ea a fost plasată de ieri în arest la domiciliu. Potrivit avocatului, instanța a schimbat măsura de arest la solicitarea apărării, pentru că nu s-au acumulat suficiente probe care ar dovedi că Dubițkaia ar fi înfăptuit și participat în acte de corupție în proporții deosebit de mari, transmite Ultimelestiri.md.
Amintim că Tatiana Dubițcaia a fost reținută de CNA și procurori în dosare de corupție. Totodată, și Olga Iurcenco, șef adjunct al Direcției Învățământ, Tineret și Sport din cadrul Primăriei Bălți, s-a trezit cu mascați la ușă și a fost reținută de oamenii legii. Subalterna sa a fost eliberată peste o zi, iar viceprimarul s-a ales cu 30 de zile de arest.
Funcționarii publici ar fi primit sistematic mijloace financiare ilicite de la conducătorii și angajații unor subdiviziuni ale Primăriei municipiului Bălți, precum și de la directorii unor instituții din subordinea municipalității în schimbul acordării unor servicii sau favoruri. În cadrul investigațiilor s-a mai constatat acceptarea unei mite în mărime de 200.000 de euro de către unul dintre bănuiți pentru favorizarea unui agent economic.
În urma perchezițiilor efectuate în birourile de serviciu și domiciliile funcționarilor din cadrul Primăriei municipiului Bălți, dar și la domiciliile mai multor directori de instituții de învățământ, au fost ridicate obiecte, documente și bani, în diferită valută, în sumă totală de circa 400.000 de lei.
