Potrivit agenţiei de presă Infotag, Popşoi a scris pe reţelele de socializare că a discutat cu ministrul polonez de Externe, Radosław Sikorski, despre cooperarea bilaterală în domeniul comerţului, securităţii şi integrării europene, transmite Ultimelestiri.md.
„Sunt recunoscător pentru sprijinul Poloniei şi aştept cu nerăbdare să consolidăm parteneriatul dintre Moldova şi Polonia pentru un viitor european comun”, a scris Popşoi.
Împreună cu ministrul lituanian de Externe, Kestutis Budry, Popşoi a discutat despre parcursul european al Moldovei, probleme de securitate şi cooperare.
„Suntem recunoscători pentru sprijinul continuu al Lituaniei, de la sprijin politic la asistenţă pentru dezvoltare şi cooperare în domeniul apărării. Aşteptăm cu nerăbdare să aprofundăm legăturile şi să promovăm viitorul nostru european comun", a declarat ministrul moldovean de Externe.
