El a scris acest lucru pe canalul său de Telegram vineri, după ce gazul de la compania europeană a început să curgă în regiunea transnistreană, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
„Pentru a evita speculaţiile, aş dori să subliniez că furnizarea de gaze naturale efectuată de compania elveţiană MET Group va contribui la soluţionarea problemei aprovizionării actuale în perioada februarie 2025. Moldovagaz se concentrează pe rezolvarea acestei probleme la un nivel pur profesional”, a scris Ceban.
Explicaţiile sale sunt legate de criticile Guvernului şi ale companiei Moldovagaz. În special, membrul consiliului de administraţie al Energocom şi alţi experţi au subliniat că Guvernul, de fapt, a fost de acord cu propunerea regiunii transnistrene privind schema de aprovizionare cu gaze a regiunii şi a lăsat problema la latitudinea Moldovagaz.
Luni, prim-ministrul Dorin Recean a declarat că nu va fi permisă furnizarea a mai mult de trei milioane de metri cubi de gaz pe zi către Transnistria şi că Guvernul va aplica taxe în cazul depăşirii acestui volum. Cu toate acestea, decizia Comisiei Naţionale pentru Situaţii de Urgenţă nu conţine nimic din toate acestea – se spune că Moldovagaz poate încheia contracte cu companiile europene, dar nu există restricţii.
Recean a mai spus că în cazul în care se comit încălcări sau se livrează gaze cu bani ruseşti sau cu participarea firmelor sancţionate, furnizarea va fi oprită imediat. Vineri, liderul de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a declarat că Transnistria a primit gaz graţie asistenţei ruse şi a mulţumit Ministerului rus al Energiei pentru acest lucru. Cu toate acestea, nu a existat nicio reacţie din partea Chişinăului oficial.
