În acelaşi timp, el a recunoscut că nu poate afirma că „Moldova se pregăteşte de război cu Transnistria”, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la infotag.md.
„Spun acest lucru destul de deschis şi realizându-mi declaraţia. Faptul că se înarmează este, desigur, rău, dar atunci când există ostilităţi în jur, probabil că fiecare este preocupat de apărarea sa într-o măsură mai mare sau mai mică. În ce măsură această asistenţă va fi extinsă şi ce fel de armament va primi Moldova în viitor, se va vedea mai departe. Şi atunci, poate, vor exista şi alte concluzii. Dar, deocamdată, nu văd nicio pregătire militară din partea Moldovei pentru a ataca Transnistria”, a subliniat Krasnoselski.
Oleg Beleakov, copreşedintele Comisiei unificate de control din Transnistria, şi-a exprimat, de asemenea, îngrijorarea cu privire la intenţia UE de a furniza Moldovei un nou pachet de echipamente militare.
„Înţelegem că saturarea Moldovei cu armament are loc nu degeaba, ci cu anumite intenţii şi scopuri. La urma urmei, de cine trebuie să se apere astăzi Moldova în cadrul statutului său neutru? De fapt, de nimeni”, crede Beleakov.
Potrivit lui Beleakov, Transnistria a pledat întotdeauna „exclusiv pentru o vecinătate paşnică”.
„Transnistria nu este agresivă, noi ducem o politică exclusiv paşnică în cadrul bunei vecinătăţi şi nu dorim complicaţii. Iar dacă cineva se înarmează şi îşi va pregăti unităţile pentru operaţiuni de luptă, acest lucru ne alarmează în mod firesc”, a spus Beleakov.
