Aceştia au ţinut pancarte cu inscripţiile: „Moldoveni cu Rusia!”, „Moldoveni şi ruşi – fraţi pentru totdeauna”, „Sandu nu înseamnă Moldova”, şi steaguri ale Rusiei şi Moldovei, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la infotag.md.
Un activist al blocului „Victorie”, fondat de oligarhul fugar Ilan Şor la Moscova, care a condus manifestanţii, a declarat că „Maia Sandu, sub influenţa curatorilor occidentali, încearcă să rupă legăturile dintre Moldova şi Rusia”.
El este sigur că „autorităţile nu vor reuşi, iar Rusia rămâne prietenul nostru pentru totdeauna”.
Potrivit lui, „Moldova se află astăzi pe calea escaladării conflictului cu Rusia, deşi Moscova îşi demonstrează disponibilitatea de a coopera”.
„Expulzarea diplomaţilor rupe relaţiile diplomatice dintre ţările noastre, iar aceasta este o greşeală gravă a autorităţilor moldoveneşti”, a mai spus activistul.
Decizia de expulzare a celor trei diplomați ruși are loc în contextul situației legate de fuga deputatului moldovean Alexandr Nesterovschi, cu o zi înainte să fie condamnat la 12 ani de închisoare. Directorul Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Musteața, a anunțat că Rusia l-ar fi ajutat pe Nesterovschi să evite închisoarea, transportându-l în regiunea transnistreană cu o mașină cu numere diplomatice.
Pe lângă copreședintele Comisiei Unificate de Control, Alexandr Andreev, s-a menționat și numele atașatului Andrei Voșchinchin, acreditat în august 2023. Numele celui de-al treilea diplomat expulzat nu a fost comunicat deocamdată.
După expulzarea celor trei, Ambasada Federației Ruse rămâne cu șase diplomați la Chișinău și 15 persoane din stafful tehnic.
Ambasadorul rus la Chișinău, Oleg Ozerov, a catalogat expulzarea drept „o lovitură serioasă” pentru relațiile bilaterale și pentru reglementarea transnistreană, considerând decizia „contraproductivă”.
