Asociația Promo-LEX explică că, mass-media controlată de regimul transnistrean și holdingul Sheriff a lansat o nouă campanie mediatică împotriva școlilor cu predare în limba română, în contextul introducerii noii versiuni a manualului de istorie pentru clasa a XII-a, transmite Ultimelestiri.md.
Deși Tiraspolul a exprimat, aparent, o deschidere față de returnarea sediului Liceului „Evrika” din Râbnița, în paralel, a demarat o campanie mediatică ostilă, etichetând școlile românești ca fiind instrumente de „reabilitare a nazismului”. Această atitudine duplicitară subminează orice posibilitate de negociere reală.
În perioada februarie-martie, posturile TV „Pervîi Pridnestrovskii” și „TSV” au difuzat peste 30 de materiale care asociază educația subordonată Chișinăului cu „reabilitarea nazismului și a fascismului”.
Printre principalele narațiuni promovate se numără:
- Manualele de istorie din școlile cu predare în limba română ar urmări reabilitarea fascismului și prezentarea „eliberatorilor” drept „ocupanți”;
- Școlile românești ar inocula elevilor o viziune falsificată asupra istoriei, iar aceștia ar considera părinții și bunicii drept „ocupanți”;
- Manualul de istorie este descris ca o „bombă cu efect întârziat” care ar putea duce la evenimente tragice în viitor;
- Tiraspolul susține că eroii sunt cei care au luptat împotriva fascismului, iar Chișinăul promovează crimele comise de „eliberatori”.
Vadim Krasnoselski, liderul regimului transnistrean, este principalul promotor al acestor narațiuni, utilizând mass-media locală și rusă pentru a instiga frică și neîncredere în rândul populației față de școlile cu predare în limba română.
Acesta a declarat că, deși părinții au „libertatea” de a-și înscrie copiii în școli românești, aceștia vor fi supuși unui control strict asupra conținutului educațional, subliniind că nu va permite „reabilitarea istoriei” în aceste instituții.
De asemenea, în 2024, au fost raportate cazuri de intimidare și hărțuire a părinților care își înscriu copiii în școlile cu predare în limba română, presiunea fiind pusă pe familiile care aleg aceste școli, inclusiv prin audieri abuzive și amenințări.
În septembrie 2024, regimul transnistrean a lansat o campanie de intimidare împotriva Liceului Teoretic „Alexandru cel Bun” din Bender, interzicând accesul scriitorilor moldoveni care transportau materiale culturale considerate „propagandă politică”.
În acest context, autoritățile constituționale ale Republicii Moldova trebuie să depună eforturi rapide pentru a proteja drepturile și siguranța elevilor, părinților și profesorilor din școlile cu predare în limba română.
De asemenea, este esențial să fie monitorizate și documentate aceste abuzuri de autoritățile internaționale, inclusiv Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei, care a reiterat necesitatea de a preveni intimidările și hărțuirile asupra acestor instituții.
„În concluzie, campania desfășurată de mass-media transnistreană, susținută de regimul de la Tiraspol, reprezintă o amenințare gravă la adresa dreptului la educație și a libertății de exprimare, fiind o tactică de discreditare a școlilor românești și a autorităților constituționale ale Republicii Moldova”, se arată în mesajul Promo-LEX.
