În opinia lui Bălan, ar putea fi vorba în special despre fabrica de ciment și uzina metalurgică din Râbnița. Totuși, ex-oficialul rămâne reticent să facă anumite prognoze privind perspectiva activității întreprinderilor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„Dacă vorbim despre întreprinderi, mulți spun că întreprinderile lucrează. Am auzit, dar nu am văzut personal. Luând în considerare că s-a încheiat sezonul de încălzire și există stocuri de caz, cred că acest gaz este direcționat către întreprinderi, fabrica de ciment, uzina metalurgică. Cel mai probabil ele nu pot funcționa la capacitate deplină, pentru că gazul lvirat era estimat pentru populație. Probabil au pornit niște mecanisme, dar este greu de spus cum va fi în perspectivă”, a declarat Bălan în cadrul emisiunii „Территория Свободы” de la RLIVE TV.
Fostul ministru al Energiei, Victor Parlicov, prezent în studiou, a reiterat că administrația de la Chișinău nu are motiv să livreze gaz în stânga Nistrului, dacă nu poate cumpăra lumină mai ieftină, produsă la centrala de la Cuciurgan.
