În cadrul schemei, plăcuțele de înmatriculare erau scoase ilegal din țară și montate pe automobile identice ca model, culoare și caracteristici tehnice, transmite Ultimelestiri.md.
Ulterior, mașinile erau vândute pe piețele din Moldova sau dezmembrate, iar unele aveau codul VIN modificat pentru a fi înregistrate legal.
Pentru a aduna dovezi suplimentare, oamenii legii au desfășurat 20 de percheziții, cu suportul mascaților din BPDS „Fulger”, la domiciliile a șase bănuiți din Chișinău și Strășeni.
În urma acestora, au fost ridicate nouă automobile de marcă Toyota și Honda, dar și 16.000 de euro obținuți din activitățile infracționale. De asemenea, au fost găsite acte ilegale, pașapoarte tehnice provizorii, droguri de tip cocaină, o armă și explozibil plastifiat ascuns într-o sobă.
Patru persoane au fost deja audiate, iar expertiza vehiculelor ridicate va fi continuată. Conform legislației, persoanele implicate riscă pedepse de la 4 la 10 ani de închisoare.
În prezent, autoritățile continuă acțiunile pentru identificarea altor automobile introduse ilegal în Moldova și pentru efectuarea expertizelor.
