Totuși, sancțiunile nu-i sperie pe unii conducători auto, care continuă să fie iresponsabili, încălcând vădit prevederile Regulamentului circulației rutiere, transmite Ultimelestiri.md.
Astfel, oamenii legii reamintesc șoferilor că, în caz de depășire a limitei de viteză, de la 60 km și mai mult, aceștia riscă:
- până la cinci puncte de penalizare
- amendă în mărime de până la 10.000 de lei
- suspendarea exercitării dreptului special de a conduce vehicule pe o perioadă de până la șase luni
„Amintim că viteza excesivă rămâne a fi principala cauză generatoare de accidente rutiere cu consecințe grave. Recomandăm repetat șoferilor să respecte regulile de circulație rutieră, pentru a evita pedepse contravenționale sau penale, dar cel mai grav – pierderea de vieți”, menționează polițiștii.
