După cum relatează Infotag, el a scris despre aceasta pe reţelele de socializare, comentând iniţiativa legislativă înregistrată în Parlament de către deputaţii Blocului Comuniştilor şi Socialiştilor din opoziţie, transmite Ultimelestiri.md.
„Potrivit proiectului, organizaţiile neguvernamentale, mass-media sau alte entităţi care primesc cel puţin jumătate din veniturile lor din surse externe vor fi desemnate „agenţi străini” şi incluse într-un registru special. Practic, se doreşte controlul şi intimidarea vocilor independente ale societăţii”, consideră Popescu.
Potrivit acestuia, „legi similare au fost deja aplicate în Rusia şi Georgia, iar rezultatele sunt alarmante: proteste paşnice reprimate prin forţă, lideri ai opoziţiei bătuţi şi bătuţi, izolarea ţării pe plan internaţional, suspendarea procesului de aderare la UE şi blocarea activităţii partidelor care nu agreează Guvernul”.
„Legea privind agenţii străini este cea mai sigură cale spre dictatură şi izolare internaţională. Moldova nu are nevoie de aşa ceva. Ţara noastră are nevoie de democraţie, libertate şi calea europeană, nu de metodele autoritare din Est”, a subliniat Popescu.
