Potrivit agenţiei de presă Infotag, el a declarat acest lucru joi seara la postul de televiziune N4. În acelaşi timp, Dodon a refuzat categoric să numească aceşti lideri, transmite Ultimelestiri.md.
El a comparat mărimea taxei impuse de SUA asupra exporturilor moldoveneşti cu taxa pentru Republica Populară Chineză, cu care America are un deficit comercial mare şi care ar trebui să fie egalizat.
„Dimpotrivă, Moldova are un mare excedent comercial cu SUA”, a spus liderul socialist, neexcluzând că motivul adoptării unei taxe atât de mari ar fi fost cazul neplăcut al usturoiului, pe care Moldova l-a importat din China şi apoi l-a exportat ca produs moldovenesc.
Dodon nu exclude că partenerii din SUA „privesc Moldova ca pe o gaură neagră, fără neîncredere în certificarea produselor noastre”.
El consideră că taxa americană de 31% este o „lovitură” pentru produsele moldoveneşti cu valoare adăugată mare şi mai puţin semnificativă pentru firele care sunt asamblate în Moldova pentru industria auto din Europa şi Statele Unite.
Întrebat pe care politician moldovean – Igor Dodon sau Ilan Şor – îl va favoriza Rusia la alegerile parlamentare din Republica Moldova, liderul socialist a răspuns: „Nu ştiu, vă spun sincer”.
„Dar cred că cel în care alegătorul moldovean are mai multă încredere”, a conchis Dodon.
