Potrivit expertului, aceasta a fost „o manifestare extremă a antisemitismului în Basarabia, pe atunci parte a Imperiului Rus”, transmite Ultimelestiri.md.
„Pogromul, desfășurat în perioada 6-8 aprilie 1903, a avut drept țintă populația evreiască locală. În urma violențelor, 51 de persoane au fost ucise și 456 rănite. Deși autoritățile imperiale au intervenit pentru a opri violențele, acestea nu au luat măsuri suficiente pentru a preveni noi pogromuri sau pentru a pedepsi vinovații. Mai mult, aceste atacuri au fost în mare parte mușamalizate”, a povestit Artur Leșcu.
Istoricul a menționat că antisemitismul, în acea perioadă, era deja un fenomen răspândit în Imperiul Rus, mai mult, aceasta era sprijinit de autoritățile imperiale și de Biserica Ortodoxă Rusă. Sentimentul fiind amplificat de zvonuri false despre evrei cum ar fi acuzațiile de „ritualuri evreiești” din preajma Paștelui.
„Pogromul din 1903 a izbucnit pe fondul unei campanii antisemite alimentate de presă, în special de ziarul „Bessarabeț“, deținut de un moldovean fan al imperialismului velicorus. După acest pogrom, antisemitismul a continuat să se răspândească în întregul Imperiu Rus, iar în 1905 au avut loc noi pogromuri extinse în Basarabia. Autoritățile imperiale nu au condamnat în mod eficient aceste atacuri, iar sentimentul de ură față de evrei a persistat”, a precizat expertul.
Menționăm că ziua comemorării victimelor pogromului este pe 19 aprilie, iar Pogromul a avut loc pe 6-8 aprilie pe stil vechi.
